Prøverne til de kommende koncerter er i fuld gang – og koncentrationen er stor.
Dirigent: Michael Bojesen
Om koncerten:
Sangerne og musikerne er i det forelskede hjørne, når de byder indenfor til en romantisk aften i byen. Salen er i aftenens anledning badet i romantik, og amorinerne går i ét med de blide toner fra scenen.
Tag én, du elsker, og lad jeres ører forkæle – og hinanden forføre – af bløde, sværmeriske sange og den kærlige stemning.

Fra programmet
Kærligheden har mange ansigter, mange former og fortællinger. Men i reglen kun to mulige slutninger. Den lykkelige eller den ulykkelige. Vi lærer af dem begge. Roligst og blidest er den lykkelige, der viser os, at kærligheden overvinder alle hårde kår og gør os til bedre mennesker. Den gør os trygge og glade og indgyder håb for fremtiden og/eller for det forhåndenværende kærlighedsprojekt.
Men hvad skal vi med den ulykkelige kærlighed - tragedien?
Hvad skal vi med Saxos arketypiske fortælling om Hagbard og Signe, der elsker hinanden helt ind i døden?
Hent hele programmet her
Billetter til de 2 koncerter i DR-koncertsal den 13. og den 15. oktober kan købes her
Billetter til koncerten på Højskolen Marielyst søndag den 16. oktober kan købes her
Hver dag 19.20 gør DR P2 klar til klassisk koncert i P2. Koncerterne kan genhøres her på hjemmesiden, og du kan også podcaste udvalgte koncerter.