Sankt Hans fejring på Rønnebæksholm
Medvirkende:
Signe Asmussen, mezzosopran
Ensemble Storstrøm
Med danske sange og små instrumentalstykker der refererer til sommeren af Carl Nielsen ønsker Ensemble Storstrøms musikere og sopran Signe Asmussen Manuitt at være med til at skabe den musikalske del af årets Sankt Hans-fejring. Det bliver en lille mini-koncert foran museet (eller i herskabsstalden hvis vejret er imod os) som sætter sommerstemningen i musik, som en del af arrangementets aktiviteter.
Musikerne leder desuden an i fællessang, hvor der ud over Midsommervisen også synges et par kendte danske sange af Carl Nielsen. ”Solen er så rød mor” og ”Nu går Midsommer ind i Danmarks Stue” bl.a. med Signe Asmussen som forsanger.
Aftenen sluttes musikalsk af, med at et par af ensemblets musikere spiller solen ned mens de sidste gløder brænder på bålet oppe fra toppen af ”Venligheden”.
Arrangement er gratis og kræver ingen tilmelding.
OBS! I tilfælde af dårligt vejr kan der ske ændringer i programmet.
Program
15.00-18.00 – KUNSTPARADE
16.00-21.00 – Åbent Hus i Billedskolen
17.00-17.40 – Musik ved Ensemble Storstrøm
18.00–19.30 – Snobrød for alle børnefamilier i Parken
19.30-19.45 – Båltale ved Næstved Kommunes Formand for Kultur & Idrætsudvalget Andreas Pourkamali
19.45-20.00 – Fællessang ved Ensemble Storstrøm og sopran Signe Asmussen Manuitt
20.10-20.30 – Aftenen afsluttes med musik af Ensemble Storstrøm oppe fra Venligheden
21.00 – Tak for Sankthans 2022
Se mere omtale på Rønnebæksholm
Du modtager det næste nyhedsbrev på den mailadresse, du netop har angivet.
Tidligere udsendte nyhedsbreve kan læses her.